Auktioner - Ljungby Auktionshall

AUKTION

Nästa auktion är: Lördag den 25:a November kl 10:00
visning från kl 09:00.

Vi har även visning Fredag den 24:a November Kl 13:00 - 16:00

Vi säljer bland annat:

Möbler: Smålandsskåp, 5 utrop Krogenäs möbler bla. 2 Matbord 6 resp. 8 stolar sidebord skåp hörnskåp soffgrupp, spegelskänk, flera olika vitrinskåp, spegelbyrå, stilbyrå, 3-lådig byrå, gungstolar, 2 soffgrupper i skinn, modern matgrupp i ek, flera olika fåtöljer bla. Corona m fotpall & Söderbergs m fårskinn, äldre hörnskåp i furu, spegel m konsollbord, förgyllda speglar, 2 höj & sänkbara sängar, trädgårdsmöbel i teak, soffbord m mönstrad kopparskiva, utdragssoffa, pelarbord, korgmöbel bord & 2 stolar, äldre kista, am. koffet, modernt golvur, trädgårdsmöbler i metall, vapenskåp, marmor pidestaler, hyvelbänk m.m.

Övrigt: mat & kaffeservis Mon Amie Rörstrand, flera mat & kaffeserviser bla. Karlskrona, Blå blomster, Rozenthal, flera utrop figuriner bla. Hummel, Rozenthal, K.D. B&g, flera utrop signerade kristall-skålar-vasar bla. Orrefors & Kosta Boda, ljusstakar skulltuna, dalahästar, sockerskålar K.D. musselmalet, sparbössor, träfigur G.Hedin, leksaksbilar, blå/vitt krus Rörstrand, stenyxa, 11 uppstoppade fåglar, engelska par-hundar, vikbar spegel, afrikanska bokstöd & figurer, tidningskorg i mässing, märkduk 1832, fjäderregulatorer, pendyler, bordslampa Luxus, prydnadshylla i teak, bordslampa Tilgmans, mässing-koppar-tenn-saker, Kockums emaljerade saker, rostfria grytor Carl Weill, bönepallar, symaskin Huskvarna, folkdräkt, krus bla Höganäs & Raus, gitarr Levin, hushållsvågar, kaffe-te-matservis Höganäs, bordsfotogen lampor, bordsur, 10 utrop taklampor, 13 utrop bra mattor, 14 utrop trasmattor, snöslunga i nyskick Toro powermax 826, el-björn, solur, kolgrill Weber, cykel, mangel på stativ, frysbox, flera dammsugare, slangvindor, högtryckstvätt, borrmaskin m stativ, div. verktyg & maskiner, läderstövlar m.m.

Guld & Silver:
Mormorsur i 14 K, 16 utrop silver bla. teskedar, mynt, vas, smycken, ljusstakar

Tavlor: olja: 4 st Kerstin Ericsson, Karin Karlsson, Fagerholm, Maj Skogsberg-Axtrup, Denice Zetterquist
            teckning: 2 st Sven Ljungberg
            tusch: Ingrid Miller
            lito.: Kennet Sjöö, Reinhold Ljunggren, Axel Olsson, Ragnar Persson, Kjell Sundberg
            akvarell: Kennet Sjöö
            m.m.

Auktion 25 November 2017

Vid inköp vid våra auktioner tillkommer en slagavgift på den klubbade summan enligt följande:

    40:-     -        90:-      slagavgift 10:-
  100:-     -      190:-      slagavgift 20:-
  200:-     -      290:-      slagavgift 30:-
  300:-     -      390:-      slagavgift 40:-
  400:-     -      490:-      slagavgift 50:-
             osv.
1000:-  &  därutöver      slagavgift 15% på klubbad summa avrundat till närmaste 10-tal

Alltsedan 1969 har vi även bedrivit auktionsverksamhet och vi har regelbundet auktioner i vår ljusa och ändamålsenliga auktionshall. Här säljer vi såväl hela hem för sterbhus räkning som enstaka föremål för andra inlämnares räkning.

Våra auktioner har utvecklats till ett folknöje och lockar stor publik.

Vid frågor angående auktions-villkor vid köp eller försäljning av auktionsgods är du alltid välkommen att ringa oss på 0372-10444.

Ljungby Flyttningsbyrå AB | Kungsgatan 31, Box 862 | 341 18 LJUNGBY

Försäljningsvillkor